הדף מאובטח
 

חישוב פיצויים לעוזרת בית

מהו הוותק הדרוש לשם תשלום פיצויים לעוזרת בית? איך מחשבים את הפיצויים? וגם למה מעסיק שמקפיד להפריש לעוזרת שלו תשלומים פנסיוניים יוצא נשכר מכל העניין? כל מה שרציתם לדעת על חישוב פיצויים לעוזרת בית

על-פי החוק, כאשר מעסיק מחליט לסיים את העסקת עוזרת הבית- עליו לשלם לה פיצויים וזאת בתנאי שהעוזרת עבדה בביתו לא פחות מ- 12 חודשים. עוזרת שחוותה פיטורים טרם חלף פרק זמן זה- לא זכאית לקבל תשלומי פיצויים ממעסיקה.
בהקשר זה יש לציין, כי קיימות סיטואציות מיוחדות שבהן המעסיק בכל זאת ישלם לעוזרת הבית פיצויים גם אם לא חלפו 12 חודשים לתחילת מועד העסקתה (לדוגמא, מחלה קשה בה חלתה העוזרת או הריון המחייב הפסקת עבודה), וכי קיימות סיטואציות מיוחדות שבהן המעסיק לא ישלם לעוזרת הבית פיצויים גם אם חלפו 12 חודשים ואף יותר לתחילת מועד העסקתה (לדוגמא, סיבת הפיטורים הינה גניבה).

שקט, מחשבים
חישוב פיצויים לעוזרת בית מתבצע בדרך הבאה
הכפילו את משכורת העוזרת בשנות הוותק שלה ותקבלו את סכום הפיצויים שעליכם לשלם.
דוגמא עבור חישוב פיצויים לעוזרת בית
כך אם למשל, שכר העוזרת עמד על 1,250 שקלים בחודש והעסקתם אותה במשך עשר שנים- סכום הפיצויים שתצטרכו לשלם לה יעמוד על - 1,250X10- כלומר- 12,500 שקלים.
ובמקרים שבהם שכר העוזרת נקבע לפי שעות ולא לפי שכר קבוע וידוע מראש, עליכם להכפיל את שנות הוותק במשכורת השנתית הממוצעת בשנה שלפני הפיטורים.

שקט, חוסכים
12,500 שקלים הם הוצאה גדולה ולא תמיד מעסיקים אכן יכולים לעמוד בה (בעיקר כשסיבת הפיטורים היא צמצום בהוצאות השוטפות של משק הבית). תארו לעצמכם לאילו סכומים מגיעים הפיצויים כאשר העוזרת עובדת אצל המעסיק במשך 20 שנים.
כאשר מעסיקים מקפידים להפריש תשלומים פנסיוניים לעוזרת הבית שלהם, הם למעשה, חוסכים כסף גם עבור תשלומי הפיצויים. 50 אחוזים מהתשלומים המופרשים על-ידי המעסיק לקרן הפנסיה של העוזרת מוקצים לחיסכון לטובת כספי פיצויים, וכך כאשר מגיע היום אתם לא נתפסים עם המכנסיים למטה.
בהקשר זה יש לציין, כי גם במקרה שהעוזרת עבדה פחות מ-12 חודשים אצל מעסיק שהפריש לה תשלומים פנסיוניים או התפטרה בכל פרק זמן שהוא- העוזרת תהיה זכאית לקבל את התשלומים שהופרשו עבורה לקרן הפנסיה בעת הפיטורים.

הפרשת תשלומים פנסיוניים לעוזרת הבית תמנע מכם הוצאות גבוהות בעת תשלום כספי הפיצויים!

הדרך הקלה ביותר כיום לשלם פנסיה לעוזרת (כולל חיסכון לכספי פיצויים), היא באמצעות המרכז לביטוח פנסיה חובה. המרכז שולח לכם תזכורת למייל ומחשב עבורכם את הסכום שעליכם להפריש לקרן הפנסיה והכל נעשה דרך המחשב. בעת פיטורים- אתם מעדכנים דרך המחשב את הסטטוס החדש. מדובר בסכומים קטנים שיכולים להציל אתכם מצרות גדולות.

הערה: התנאים המחייבים הם התנאים הקובעים בתקנון קרן הפנסיה מטרת המאמר היא לצורך אינפורמטיבי בלבד!


רוצה שנתקשר אליך?
רוצה לכתוב לנו?
לחץ כאן ליצירת קשר
כל הזכויות שמורות © דליאלון סוכנות לביטוח פנסיוני (2011) בע"מ          Spec: IT Solutions | Interface Design: UXpert | Graphics: Hila Design | Development: DIS