הדף מאובטח
 

חישוב פנסיה לעוזרת בית

מתי צריך להתחיל להפריש פנסיה לעוזרת בית? מהו הסכום שהמעסיקים צריכים להפריש? וכמה העוזרת? והאם מדובר רק בביטוח פנסיוני? כל מה שרציתם לדעת על חישוב פנסיה לעוזרת הבית

בשנת 2008 פורסם צו הרחבה הקובע כי העסקת עוזרת בית מחייבת את המעסיקים להפריש תשלומים פנסיוניים לקרן הפנסיה של העוזרת, זאת בתנאי שמדובר בעוזרת בית בעלת תעודת זהות כחולה וגילה לפחות 20 (במקרה שמדובר בעוזר- הגיל הקובע הוא 21) ונמוך מגיל פרישה (במקרה זה המעסיקים אינם צריכים להפריש תשלומים פנסיוניים לקרן הפנסיה).

קרן הפנסיה שאליה המעסיקים מפרשים את התשלומים הפנסיוניים של עוזרת הבית כוללת לא רק חיסכון לקראת גיל פרישה אלא גם פנסיית שארים ופנסיית נכות (ביטוח אובדן כושר עבודה) וכן חיסכון לכספי פיצויים (שליש מהסכום הכללי המופרש לקרן הפנסיה מיועד לכספי פיצויים).


מתי מתחילים?
עוזרת בית שאין ברשותה ביטוח פנסיוני זכאית לכך שהמעסיקים שלה יתחילו להפריש עבורה תשלומים פנסיוניים לאחר כחצי שנת עבודה (התשלום הראשון הינו על החודש השביעי).
עוזרת בית שכבר יש ברשותה ביטוח פנסיוני זכאית לכך שהמעסיקים שלה יתחילו להפריש עבורה תשלומים פנסיוניים כבר מהחודש הראשון לעבודתה- ההפרשה הראשונה תתבצע או בתום השנה הקלנדרית או בתום שלושה חודשי עבודה- המועד המוקדם מבין השניים (התשלום יהיה רטרואקטיבי).

חישוב פנסיה לעוזרת בית מתבצע בדרך הבאה
לפי החוק, התשלומים הפנסיוניים שיש להפריש לעוזרת הבית משתנים במהלך השנים.
כל שנה התשלומים גדלים ב- 2.5 אחוזים ובשנת 2014 העלייה תיעצר כאשר ההפרשה תעמוד על 17.5 אחוזים משכר העוזרת.
כיום בשנת 2013 יש להפריש לעוזרת הבית 15 אחוזים משכרה.
דוגמא עבור חישוב פנסיה לעוזרת בית
אם נניח שכר העוזרת עומד על 1000 שקלים בחודש &ndash הסכום שיש להפריש עבורה הוא 150 שקלים, כאשר המעסיקים צריכים להפריש שני שלישים מסכום זה כלומר &ndash 100 שקלים, (כאשר 50 שקלים מתוך ההפרשה מיועדים לחיסכון פנסיוני ו-50 שקלים מיועדים לחיסכון של כספי פיצויים), ואילו על העוזרת להפריש 50 שקלים (המיועדים לחיסכון פנסיוני).
בפועל- המעסיקים יפרישו 150 שקלים לקרן הפנסיה של העוזרת וינכו משכרה 50 שקלים.

מעסיקים שלא יפרישו במועד תשלומים פנסיוניים לקרן הפנסיה של עוזרת הבית עלולים לפגוע בזכויותיה בקרן ובשל כך העוזרת עלולה לתבוע אותם ולדרוש מהם שיפצו אותה על אובדן זכויותיה בקרן.

הדרך הפשוטה ביותר לבצע חישוב פנסיה לעוזרת בית היא באמצעות המחשבון של המרכז לביטוח פנסיה חובה. המרכז שולח לכם תזכורת למייל ומחשב עבורכם את הסכום שעליכם להפריש לקרן הפנסיה והכל נעשה דרך המחשב. מדובר בסכומים קטנים שיכולים להציל אתכם מצרות גדולות.

התנאים המחייבים הם התנאים הקובעים בתקנון קרן הפנסיה מטרת המאמר היא לצורך אינפורמטיבי בלבד!רוצה שנתקשר אליך?
רוצה לכתוב לנו?
לחץ כאן ליצירת קשר
כל הזכויות שמורות © דליאלון סוכנות לביטוח פנסיוני (2011) בע"מ          Spec: IT Solutions | Interface Design: UXpert | Graphics: Hila Design | Development: DIS